Urheilu

Pesäpallon hyväntekeväisyysottelu tuotti viisinumeroisen summan Ukrainan lapsille - Katso video ja kuvagalleria pelin tunnelmista

Ukrainan värit olivat näkyvästi esillä kummankin joukkueen kypärissä. Tässä juhlivat KoU-pelaajista Matias Kesälä, Vilho Ketola, Jimi Myllyniemi ja Pyry Pienimäki. Kuva: Jarno Herranen

Ei ollut ihan tavallinen tapa, jolla Haapajärven Pesä-Kiilojen ja Koskenkorvan Urheilijoiden E-pojat avasivat kautensa kilpasarjassa. Kaksikko nimittäin kohtasi Haapajärven Ronkaalassa hyväntekeväisyyspelissä, jonka tuotto lahjoitetaan lyhentämättömänä Ukrainan lapsille.

Idean takana oli Koskenkorvan Urheilijoiden Jani Karvonen, joka sai myös Haapajärven pesisväen innostumaan tempauksesta. Tavoitteet peliin olivat kovat, sillä järjestäjien tavoitteena oli saada kasaan 10 000 euroa ukrainalaislapsille.

K.J. Ståhlbergin koulun oppilaat esittivät Maamme-laulun ennen peliä. Kuva: Jarno Herranen

– Nyt pelin jälkeen on todella hyvä ja kiitollinen olo, että pystyimme yhdessä tällaisen tapahtuman järjestämään. Ja tietysti olen erittäin tyytyväinen rahasummaan, sillä alustava ottelutuotto oli 10510 euroa. Kovin paljon lopullinen summa ei tule tuosta enää muuttumaan, Haapajärven Pesä-Kiilojen varapuheenjohtaja Jaana Ojaniemi iloitsi.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Ukrainan ja Suomen liput heiluivat Ronkaalassa. Kuva: Jarno Herranen

Kun tukisumma varmistuu, siirtyy pallo Haapajärven koulujen oppilaskunnille.

– Oppilaskunnat kokoontuvat päättämään, mihin tukisumma lopullisesti suunnataan. Suunnitelmissa on, että tukisumma lahjoitetaan Kirkon ulkomaanavun kautta, niin summa menee ihan oikeasti perille, Ojaniemi kertoi.

Pelaajille sarja-avaus oli hieno tapahtuma myös siksi, että Nelonen Media lähetti ottelun suorana lähetyksenä Ruutu-palvelussaan. Eikä luonnollisesti pelaajia ja valmentajia haitannut sekään, että Haapajärven koululaiset täyttivät Ronkaalan lehterit kiitettävästi. Virallinen yleisömäärä oli 1643 katsojaa.

E-poikien peliä oli Ronkaalassa seuraamassa 1643 katsojaa. Kuva: Jarno Herranen

– Kiitosta pitää jakaa moneen suuntaan. Ensinnäkin Koskenkorvan Urheilijoille, että saimme yhdessä tapahtuman järjestettyä. Haapajärven kaupungin sivistyspalvelut oli täysillä mukana, ja saimme myös pesäpalloliiton edustajan paikalle. Sekä tietysti yhteistyökumppaneille, jotka lähtivät hienosti mukaan tapahtumaan, Ojaniemi totesi.

Tästä se lähtee. Severi Hiltusen läpilyönti avasi hyväntekeväisyysottelun juoksutilin. Kuva: Jarno Herranen
Iivari Murto suuntasi kolmoselta suoraan kotipesää kohti... Kuva: Jarno Herranen
...Severi Hiltusen läpilyönnin jälkeen Pesä-Kiilat johti 2-0, joten mikäs siinä oli kotijoukkueen juhliessa. Kuva: Jarno Herranen
Pelituomari Rasmus Törmänen oli tarkkana hutunkeitossa. Kuva: Jarno Herranen
Rasmus Törmänen selittää pelinjohtajille, miksi kunnari ei ollutkaan kunnari. Syy oli siinä, että etenijä lähti kakkoselta kolmoselle vasta heiton jälkeen. Kuva: Jarno Herranen
Iivari Murron taktinen väärä yllätti Pyry Pienimäen. Kuva: Jarno Herranen
Luukas Tiiton tyylinäyte lyhyestä vaihtolyönnistä. Kuva: Jarno Herranen
Aatu Saarela odotteli kolmospesällä sopivaa kotiutuslyöntiä. Kuva: Jarno Herranen
Mikähän merkki mahtaa olla Mikko Kivimäen viuhkassa juuri nyt? Kuva: Jarno Herranen
Laittoman lyönnin jälkeen Noel Salo joutui palaamaan ykköspesälle... Kuva: Jarno Herranen
...se johti siihen, että pallo oli Aatu Taipaluksen räpylässä ennen kuin Salo ehti kakkospesälle. Kuva: Jarno Herranen
Piip, piip, kuului pian tämän jälkeen. Nooa Nivala heitti pallon Severi Hiltuselle. Kuva: Jarno Herranen
Lari Heittokangas nappaamassa palloa. Kuva: Jarno Herranen
Hiljattain Pesä-Kiilojen junioripäällikkönä aloittanut Jari Ylipahkala tsemppasi kotijoukkueen pelaajia. Kuva: Jarno Herranen
Niilo Piiponniemellä oli aikaa jutella yleisön kanssa. Sotkamon Jymy pelaa oman hyväntekeväisyysottelunsa torstaina. Kuva: Jarno Herranen
Pesäpalloliiton toiminnanjohtaja Vesa Rämet kävi heittämässä avausheiton. Kuva: Jarno Herranen